Преображенська об'єднана територіальна громада
Запорізька область, Пологівський район

Запоріжжя покращує підхід до надання допомоги тим, хто опинився в складних життєвих обставинах

Дата: 11.11.2024 10:38
Кількість переглядів: 45

Запоріжжя покращує підхід до надання допомоги тим,
хто опинився в складних життєвих обставинах

З вересня 2024 року мешканці 5 громад Запоріжжя та області зможуть легше отримати необхідну медичну, соціальну та психологічну допомогу завдяки впровадженню мультидисциплінарного (МДП) підходу, спрямованого на покращення доступу до цієї допомоги для найбільш уразливих груп населення. Мова йде про самотніх людей похилого віку, родини, які живуть на межі бідності, внутрішньо переміщених осіб (ВПО), які намагаються знайти новий дім, людей з інвалідністю та які потребують паліативного догляду, інших.

«Впровадження МДП у нашій громаді дуже важливе. Завдяки такому підходу людина не залишається на самоті у вирішенні соціальних та медичних питань. Уразливі групи населення стають більш інформованими з питань забезпечення соціальної сфери та медичних послуг громади. Медичні та соціальні працівники ефективніше взаємодіють. Також такий підхід профілактує ранню інвалідізацію, бо завдяки переадресації пацієнти вчасно отримують медичну допомогу», – Ольга Колесник, лікар, КНП «Долинський ЦПМСД» ДСР ЗР ЗО

Мультидисциплінарні команди об’єднують медиків, соціальних працівників, громадські організації, психологів, та інші служби, які спільно працюють над тим, щоб пацієнт не залишався сам на сам зі своїми проблемами. Цей підхід допомагає вирішити комплексні питання людей, які потребують допомоги, починаючи від медичних консультацій і закінчуючи соціальними виплатами або пошуком тимчасового житла. Людині більше не потрібно витрачати час на черги в різних установах – всі необхідні послуги доступні в одному місці.

«В Новоолександрівській громаді пацієнт 47 років звернувся до медичного закладу після виписки зі стаціонару, оскільки мав проблеми із серцем. Чоловік  самотній, не працює та не має соціальних виплат. Після виписки з лікарні потребував одягу та елементарних засобів гігієни. Після його звернення був направлений на реабілітацію та на навчання самостійного обслуговування власних побутових потреб, взятий на облік до соціальних працівників, відбулося оформлення потрібних документів, йому були придбані ходунки та милиці, килимок проти ковзання у ванну. Робота з пацієнтом продовжується», - зазначає Пруднікова Анастасія, директорка (головний лікар), КНП «ЦПМСД «Медицина для кожного» НСР ЗР ЗО.

 

Ця важлива інтервенція є частиною Проєкту "Підтримка реформи охорони здоров’я", що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та реалізується Deloitte Consulting Overseas Projects спільно з МБФ "Альянс громадського здоров’я".

Емоційні історії людей, які вже отримали допомогу, підтверджують ефективність нововведення. У ЦПМСД №2 м. Запоріжжя лікарі помітили емоційну кризу матері 6-річного хлопчика, в якого нещодавно діагностували важку хворобу. Матір поглинали емоційне виснаження, тривога та страх за майбутнє. Лікар помітив її стан і негайно скерував до психолога. Після сеансів жінка відчула полегшення, навчилася працювати з емоціями та краще комунікувати з рідними. Ця історія показує, як важливо мати ефективну комплексу підтримку не лише на медичному, а й на ментальному рівні.

Мультидисциплінарний підхід стимулює  медичних фахівців місцевих закладів охорони здоров’я, працівників соціальних служб, представників громади, психологів, поліціянтів та інших тісно співпрацювати та перебувати постійно в комунікації одне з одним, аби переадресовувати пацієнта до необхідних фахівців та допомагати йому у вирішенні всіх питань швидко та ефективно водночас.

«Після сеансу з психологом пацієнтка стала більш емоційно стабільною, що допомогло мені сконцентруватися на фізичному стані її сина, а не на емоційних аспектах стану матері. Спокійніша та більш впевнена мати змогла ефективніше взаємодіяти з лікарями, що покращило загальний процес лікування сина» - Михайло Проць, завідувач амбулаторії ЗПСМ, сімейний лікар КНП «ЦПМСД №2».

Ще один випадок стався в ЦПМСД Долинської громади. Жінка, яка разом з донькою проживає в селі, звернулася зі скаргами на здоров'я, але з’ясувалося, що родина також стикається з важкими соціальними проблемами. Донька пацієнтки має інвалідність, а матеріальний стан родини був катастрофічним. Завдяки мультидисциплінарному підходу родина отримала консультації лікарів, гуманітарну допомогу, соціальний супровід та підтримку психолога. Жінка, яка тривалий час не могла знайти допомоги, нарешті отримала підтримку, яку так відчайдушно шукала. Її вдячність – найкраще підтвердження ефективності цього підходу.

«Я не знала, куди йти та за що братися, щоб вирішити свої проблеми. Мені здавалося, що я нікому не потрібна, зі своїм здоров’ям та відсутністю фінансів, мої діти нікому не потрібні… Ми – ВПО, у нас нічого немає, окрім спогадів. Опускалися руки. Одного дня я просто прийшла до лікарні з сильним кашлем у молодшого сина. І з того дня мене постійно супроводжують в прямому та переносному сенсі спеціалісти. Мені допомогли вилікувати молодшого сина, оформити старшого у школу, оформити соцвиплати, кожен з нас працює з психологом і ми забуваємо потрішки весь той біль, що супроводжує нас після втрати рідного дому. Також ми отримали гуманітарну допомогу, чистий одяг, засоби гігієни. Зараз вирішуємо і всі інші питання, і це завжди при допомозі лікарів, соцпрацівників, громади. Ми почали посміхатися, почали жити», - говорить Т., що виїхала з наразі окупованого міста.

 

Мультидисциплінарний підхід — це справжня зміна у організації та ставленні до допомоги людям. Команда, що об’єднує різних спеціалістів із різних сфер дозволяє вирішувати комплексні проблеми людей, не залишаючи їх без підтримки. Такий підхід координує зусилля громади, медичних установ та соціальних служб на благо кожного, хто потребує допомоги, та стикається з труднощами в її отриманні. Ця ініціатива вже запроваджена в низці медичних закладів, і ті, хто скористався нею, говорять про реальні зміни в житті.

 

Наразі мультисциплінарний підхід запроваджується в таких закладах охорони здоров’я та  громадах Запорізької області:

  • КНП "ДОЛИНСЬКИЙ Центр первинної медико-санітарної допомоги" ДОЛИНСЬКОЇ сільської ради
  • КНП "Центр первинної медико-санітарної допомоги "Медицина для кожного" Новоолександрівської сільської ради
  • КНП "Вільнянський центр первинної медико-санітарної" Вільнянської міської ради
  • КНП "Центр первинної медико-санітарної допомоги №10" (лише Амбулаторія №1-4)
  • КНП "Центр первинної медико-санітарної допомоги №2"
  • КНП "Центр первинної медико-санітарної допомоги" Преображенської сільської ради

 

 

 

 

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь